Foråret er over os, og fuglene er begyndt at synge i rørskoven ved Nivå Bugt Strandenge. På vandet kan man se de rastende ande- og vadefugle, og det er en oplagt mulighed for at tage familien med på en naturoplevelse.
Besøg fugletårnet på TangenVed fugletårnet på Tangen står Fugleværnsfondens frivillige arbejdsgruppe klar til at hjælpe med at bestemme de mange forskellige fuglearter, der kan ses i området. Det er en unik chance for både nybegyndere og erfarne fuglekiggere at lære mere om de fugle, der besøger reservatet.
Det er en oplevelse for alle aldre, og der er fri entré, så alle kan være med til at nyde naturen og det rige fugleliv i Nivå.
Praktisk information
Dato: Søndag 26. april 2026
Tid: Kl. 10.00
Sted: Fugletårnet ved Nivå Bugt Strandenge, Strandvejen 381, 2990 Nivå
Entré: Fri entré
Turleder: Fugleværnsfondens frivillige arbejdsgruppe i Nivå
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her