Åvænget 9, Niverød i Nivå er solgt for 5.575.000 - se køberen og 4 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Nivå og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Nivå følger boligmarkedet i og omkring Nivå. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Åvænget 9, Niverød solgt for 5.575.000 kr.

Boligen overtages af Irina Olsen den 04. april. Køberen har betalt 5.575.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.573 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.000.000 og boligen er derfor handlet til 179% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 218 kvm. og er opført i 1964. Grunden er på 2.173 kvm.

Boligen er solgt af Estate Hørsholm

Nivåvænge 32 solgt for 5.350.000 kr.

Boligen overtages af Nanna Merete Westergård-Nielsen den 31. marts. Køberen har betalt 5.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 31.845 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 149% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 5 værelser på i alt 168 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 303 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Hørsholm

Solhøj 4, Niverød solgt for 4.900.000 kr.

Boligen overtages af Kathrine Jerichau Nissen og Bastian Hinnerup Kristiansen den 17. april. Køberen har betalt 4.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 34.266 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 128% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 143 kvm. og er opført i 1968. Grunden er på 994 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Hørsholm

Slåenhøj 7, Niverød solgt for 3.695.000 kr.

Boligen overtages af Botond Vagi den 27. marts. Køberen har betalt 3.695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 29.094 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.950.000 og boligen er derfor handlet til 89% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 127 kvm. og er opført i 2008. Grunden er på 104 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Nivå/Kokkedal

Rosenhøj 8, Niverød solgt for 3.582.750 kr.

Boligen overtages af Frederik Rahbek Nielsen den 13. april. Køberen har betalt 3.582.750 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.893 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.650.000 og boligen er derfor handlet til 117% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 124 kvm. og er opført i 1988. Grunden er på 101 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Nivå/Kokkedal

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk